Sebastijan Kurc (31), lider Austrijske narodne partije koja je proglasila pobedu na izborima u toj zemlji, mogao bi da postane najmladji lider neke zemlje u svetu.

Iako je trenutno na vlasti mnoštvo mladih političara, većina ih je u medjuvremenu prešla četrdesetu.

Kada je sa 38 godina izabran za premijera Irske, Lio Verdeker je postao najmladji premijer u istoriji svoje zemlje. U istoj godini života su na vlast izabrani belgijski premijer Šarl Mišel i šef ukrajinske vlade Volodimir Grojsman.

Francuski predsednik Emanuel Makron (39) je postao najmladji od 25 lidera francuske republike. Na tom mestu je “zamenio” Luja Napoleona Bonapartu koji je 1848. postao predsednik sa 40 godina.

Madjarski premijer Viktor Orban je prvi put na vlast došao 1998. kada je imao 35 godina. U medjuvremenu je izgubio vlast i ponovo je osvojio.

Trenutni lideri Kanade i Poljske, Džastin Trudo i Andžej Duda, vodeće funkcije su preuzeli sa 43 godine, koliko su imali i bivši britanski premijeri Toni Bler i Dejvid Kameron kada su ulazili u Dauning strit 1997. i 2010.

U malo daljoj prošlosti, Felipe Gonzales je 1982. postao šef španske vlade sa 40 godina, Benazir Buto je 1988. preuzela premijersku funkciju u Pakistanu sa 35 godina, dok je Loran Fabijus imao 37 kada je 1984. postao premijer Francuske.

Američki predsednici Teodor Ruzvelt i Džon Kenedi u na vlast izabrani u 42. odnosno 43. godini.

Mladi su na vlast došli i neki lideri izvan demokratskih zemalja. Severnokorejski predsednik Kim Džong Un je oca nasledio sa 34 godine, dok je katarski emir Tamim ben Hamad al-Tani na čelo svoje zemlje došao sa 37 godina. Nekadašnji libijski vodja Moamer el-Gadafi je vlast preuzeo 1969, kada je imao 27 godina.