Oko 60 odsto birača Kamale Haris izdvojilo je stanje demokratije kao najvažnije pitanje od pet ponuđenih opcija, za oko 20 odsto to je abortus, dok je nešto više od 10 odsto izabralo ekonomiju, prenosi Bi-bi-si (BBC).
Kad je reč o Trampovim biračima, polovina je rekla da im je ekonomija najvažnije pitanje, oko 20 odsto je na prvo mesto stavilo imigraciju, a nešto više od 10 odsto stanje demokratije.
Ako se u obzir uzmu svi anketirani birači, stanje demokratije je za trećinu bilo najvažnije pitanje pri odlučivanju za koga će glasati na izborima 5. novembra.
Na drugom mestu je ekonomija, koju je kao najvažnije pitanje izdvojilo 30 odsto birača, slede abortus i imigracija, a na začelju je spoljna politika.
Prema izlaznim anketama, koje se zasnivaju na ispitivanju birača po izlasku s biračkog mesta, na svim predsedničkim izborima od 2008. do 2020. ekonomija je bila najvažnije pitanje za najveći broj birača.
Amerikanci u utorak, ali i prethodnih dana glasanjem unapred, odlučuju da li će se u Belu kuću vratiti Tramp, predsednik od 2017. do 2021. godine, ili će Haris postati postati prva žena, prva crnkinja i prva osoba azijskog porekla na čelu SAD.
Izlazne ankete pokazuju i da oko 70 odsto ispitanih brine da bi nasilje moglo da bude rezultat ovonedeljnih izbora.
Nešto manje od 75 odsto ispitanika reklo je da misli da je demokratija u SAD “veoma” ili “donekle” ugrožena.
Moguće je da će tokom noći doći do promene navedenih podataka, kako budu pristizale nove izlazne ankete.