On je to rekao na prvoj zvaničnoj komemoraciji u UN palestinskog egzodusa sa današnje teritorije Izraela, dan posle 75. godišnjice osnivanja te zemlje, koji Palestinci zovu Nakba, što znači katastrofa, u prevodu sa arapskog jezika.
Stotine hiljada Palestinaca su pobegle ili su proterane iz svojih domova na teritoriji sadašnjeg Izraela posle osnivanja jevrejske države 14. maja 1948.
U novembru prošle godine usvojena je rezolucija da 15. maja bude održana komemoracija u sedištu UN u Njujorku.
“Mi sada zvanično zahtevamo u skladu sa međunarodnim pravom i rezolucijama (UN) da osiguramo da Izrael poštuje te rezolucije ili da se izraelsko članstvo u UN suspenduje”, rekao je Abas u jednočasovnom govoru na komemoraciji, preneo je AFP.
Abas, čija zemlja ima status posmatrača u UN, optužio je Izrael da “nikada nije ispunio svoje obaveze i preduslove za članstvo u organizaciji”.
On je rekao da je od oko 1.000 rezolucija koje su usvojili Generalna skupština, Savet bezbednosti i Savet za ljudska prava UN od osnivanja Izraela do danas nijedna nije ispunjena.
“Nakba nije počela 1948. i nije prestala posle toga. Izrael okupaciona sila nastavlja svoju okupaciju i agresiju protiv palestinskog naroda, nastavlja da poriče Nakbu i odbija međunarodne rezolucije o povratku palestinskih izbeglica”, rekao je palestinski predsednik.
UN procenjuju da Palestinaca koji su otišli 1948. godine, a još su živi i njihovih potomaka ima 5,9 miliona. Oni žive širom Zapadne obale, pojasa Gaze, u Jordanu, Libanu i Siriji.
Palestinci svake godine 15. maja obeležavaju Nakbu, a Izraelci slave nezavisnost svoje države, ali po hebrejskom kalendaru.
Ambasador Izraela u UN Gilad Erdan je u pismima ambasadorima u svetskom telu osudio komemoraciju i apelovao na njih da ne prisustvuju kako je naveo “odvratnom dogođaju” i “očiglednom pokušaju da se iskrivi istorija”, preneo je AP.
On je ocenio da oni koji budu prisustvovali odobravaju antisemitizam i daju zeleno svetlo Palestincima “da nastave da eksploatišu međunarodne organizacije radi promocije svog klevetničkog narativa”.
Izrael i SAD su bojkotovali komemoraciju.
Generalna skupština koja je 1947. imala 57 članica je 29. novembra te godine usvojila rezoluciju o podeli Palestine sa 33 prema 13 glasova i deset udržanih.
Jevrejska strana je prihvatila plan o podeli i nakon isteka Britanskog mandata nad Palestinom proglašena je nezavisnost Izraela.
Arapi su plan odbacili i dan posle osnivanja jevrejske države započeli rat protiv nje.
Pred 75. godišnjicu Generalna skupština je 30. novembra prošle godine usvojila rezoluciju sa 90 prema 30 glasova i 47 uzdržanih da 15. maja bude komemoracija Nakbe.
SAD su bile među zemljama koje su se pridružile Izraelu u protivljenju rezoluciji.