Baćićanin je na konferenciji za novinare istakao da se Kula Džephana i njeni objekti mogu obnoviti u potpuno autentičnom obliku i da od toga nikako ne bi smelo da se odstupa.
“Temelji kule potpuno su sačuvani kao i preko dva metra zida u visini, a oko same kule se nalazila velika količina kamenja i brojni ostaci koji bi mogli da se upotrebe u obnovi. Upotreba novih savremenih materijala poput stakla i pvc-a je nezabeležena kod obnove kulturno istorijskih objekata od izuzetnog značaja kakva je novopazarska tvrđava za koju postoje i brojne fotografije i sve ostale informacije o njenom materijalu i sastavu”, naveo je Baćićanin.
Podsetio je da su ostaci Džephane, ali i Baruthane i Zindana otkriveni 2019. godine, u periodu kada je on bio na čelu novopazarskog Muzeja “Ras”, te da su tadašnjim angažovanjem stručnjaka za osmansku arheologiju iz Beograda i Sarajeva, utvrđeni svi podaci neophodi za autentičnu obnovu ovih kulturno-istorijskih spomenika.
Baćićanin je kao brojne pozitivne primere kako treba izvršiti konzervaciju, revitalizaciju i rekonstrukciju kulturno istorijskih dobara naveo nekoliko objekata kod nas i okruženju među kojima su Đurđevi stupovi i Petrova crkva.
“Kod obnove Đurđevih stupova i Petrove crkve korišćen je autentičan materijal i oni su dobar primer kako treba raditi i obnavljati kulturno istorijske spomenike.Projektom obnove kule dobijamo nešto što nije slika bošnjačkog, osmanskog i kulturno istorijskog nasleđa”, rekao je Baćićanin.
Dodao je da se ni rekonstruisana kula Motrilja ne može uzeti kao dobar primer obnove istorijskih objekata, te da su planovi za rekonstrukciju Zindana neprihvatljivi jer je u pitanju “popločavanje staklom što je neizvodljivo i preskupo za održavanje”.
Baćićanin je najavio da će BNV uskoro organizovati i javni okrugli sto na temu zaštite i obnove kulturno-istorijskog nasleđa u Sandžaku, te zatražio da se ovaj organ svojim kapacitetima uključi u pitanja obnove spomenika bošnjačke kulture i tradicije.
Radove na rekonstrukciji Kule Džephane koji su juče započeti izvodiće beogradska kompanija „Koto“ koja je rekonstruisala i Kulu Motrilju, a uskoro će obaviti i sanaciju i restauraciju Altun-alem džamije.
Radove na rekonstukciji Džephane, “Koto” će izvršiti sa lokalnom firmom “DMD Krov”, za 20,2 miliona dinara bez uključenog poreza.