Nekadašnji ratni brod korišćen je u rečnoj flotili austrougarske monarhije, zatim Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca odnosno Kraljevine Jugoslavije.
Kustos Vojnog muzeja Aleksandar Joksimović ispričao nam je zanimljivu priču o ovom brodu.
“Rečni monitori, među kojima je bio Bodrog, sada Sava, otvaranjem artiljeriske vatre na Beograd i na položaje naše odbrane ujedno su označili i prva borbena dejstva u Velikom ratu”, kazao je kustos muzeja.
{YTVideo1}
Tokom Drugog svetskog rata brod je bio u službi nezavisne države Hrvatske a onda je svoj radni vek završio u flotili nove posleratne Jugoslavije 50tih godina prošlog veka.
Izgrađen 1904. godine u budimpeštanskom brodogradolištu po planovima Jozefa Tila monitor je pre svega borbeni brod ali je korišćen i kao patrolni.
Monitor je brod od nekih 57 metara dužine srednje brzine od oko 13 čvorova. Keću ga dva kotla koji koriste kao pogonsko gorivo ugalj a prvobitnu posadu broda činilo je 77 mornara.
Restauriran je i svečano otvoren 1. novembra 2021. godine povodom obeležavanja Dana oslobođenja Beograda.
“On se sada nalazi ispod Brankovog mosta kao brod muzej koji svedoči o istoriji ovih prostora, istoriji našeg naroda i država koje su se ovde nalazile od početka do sredine 20og veka. Brod je danas uređen u postavku koja oslikava period Kraljevine Jugoslavije, tu se nalaze vitrine sa brodskim instrumentima, uniforme i fotografije i skice”, kazao je kustos muzeja.
Zainteresovani posetioci imaće priliku da obiđu rečni monitor “Sava” radnim danima, izuzev ponedeljka, od 10 do 17 sati, subotom od 10 do 18 časova i nedeljom od 10 do 14 sati.
Prilog Kineske medijske grupe (CMG)