“Istraga utvrđuje krivičnu odgovornost, istraga se ne bavi političkom odgovornošću. Ali istragu vodi tužilaštvo i kao što ste videli, nema nikakvih problema da li neko želi, ili ne želi da sprovodi tu istragu”, rekao je Dačić za televiziju Pink.

Govoreći o protestu u Novom Sadu, tokom kog je demolirana Gradska kuća, naveo je da taj skup nije bio prijavljen i da je policija “odmah mogla da rastera taj skup”.

“Razbijali su prozore, a vide da unutra stoji policija. Znate šta, taj skup je bio neprijavljen. Ako hoćete pravo, policija je mogla odmah da rastera taj skup, ali naš je interes da sve prođe mirno”, rekao je Dačić.

Naveo je da je nastup policije u poslednje vreme uvek bio takav da ne reaguje prva, već da reaguje da odbije napad ili uništenje, ulazak u objekte…

“Cilj svake policije je da nema intervencije, jer ta intervencija može da dovede do daljeg zaoštravanja, dodatnog nasilja, mogućih žrtava… Zato su policajci bili u objektu. Mi smo razmišljali da li da policija stane ispred, ali u tom slučaju, ako ovi bace kamen, ide intervencija”, kazao je Dačić.

Odbacio je tvrdnje da su navodni ubačeni elementi na tom protestu bili deo policije.

“Sad ispada da je policija organizovala da mi sami sebe napadamo. To je toliko besmisleno. Od ovih što su uhapšeni, ima li neko da demantuje ono za šta je priveden?”, rekao je Dačić.

Naveo je da je sve dokumentovano snimcima i da je 14 osoba privedeno upravo na osnovu tih snimaka, kao i da su možda sud ili tužilaštvo utvrdili da nema dovoljno dokaza.

Predsednica skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da se sve to odigravalo na očigled cele Srbije.

“Ništa tu nije bilo da ljudi ne mogu sami da vide, pa sad mi kao obrazlažemo da li su bili ubačeni elementi, ima li ubačenih elemenata ili nema”, navela je ona.

Optužila je organizatore protesta da su pozvali na nasilan skup, jer su ga nazvali “Akcija, a ne šetnja”, navodeći da su tada demolirane i prostorije Srpske napredne stranke i skrnavljena srpska zastava.

Brnabić je ocenila da je potrebno pustiti institucije da rade svoj posao u slučaju rušenja nadstrešnice, dodajući da tužilaštvo radi “dan i noć”, kao i da je istraga krenula čim su žrtve i preživeli izvučeni iz ruševina.

“Tu postoji neki protokol, neki proces. E onda su oni krenuli da šire teorije zavere oko tog procesa – što su uklonili ovo ili ono. A da je ostavio neko, rekli bi da će kiša da spere i da se tako ne tretiraju dokazi. To je tako monstruozno, neljudsko iskorišćavanje tragedija”, ocenila je ona.