Đedović Handanović je istakla da od kritičnih mineralnih sirovina u 21. veku zavisi i učešće u tehnološkom napretku, u razvoju veštačke inteligencije, a pre svega obezbeđivanje dovoljne količine energije, što je strateško pitanje.
Dodala je i da ulaganje u kritične mineralne sirovine bitno menja srpsku geostrategiju koja donosi veliki broj radnih mesta i otvara vrata za razvoj privrede.
Ministarka je naglasila da je Srbija bogata bakrom i litijumom, kao i da je Srbija drugi najveći proizvođač bakra u Evropi, zahvaljujući investicijama i partnerstvu sa kineskim firmama.
“Srbija ima 158 tona potvrdjenih rezervi litijuma, koje mogu proizvesti 58.000 tona litijum karbonata godišnje, što je dovoljno za milion električnih vozila godišnje, čime bi se zadovoljilo oko 17 odsto evropske potražnje”, rekla je ona.
Đedović Handanović je navela da Srbija planira da primeni odredbe Memoranduma o kritičnim sirovinama kroz izradu strateških dokumenata, inovinaranje zakonske regulative i stvaranjem povoljnog investicionog ambijenta.
“Kroz saradnju sa Evropskom unijom radiće se na uspostavljanju održivih lanaca snabdevanja i poboljšanja infrastrukture, što će omogućiti nova radna mesta, privući će nove investicije i razvoj zelenih tehnologija”, dodala je ministarka.
Naglasila je važnost održavanja maksimalno odgovornog pristupa i primene ekoloških standarda u rudarenju, kako bi se garantovala zaštita zdravlja ljudi i očuvanje životne sredine.
Podsetila je i da je juče u Skupštini Srbije ukinut moratorijum na izgradnji nuklearnih postrojenja, nakon 35 godina.
“Potrebno je više reverzibilnih hidroelektrana, više skladišta energije, više obnovljive energije. Ključni cilj je da se energetski sistemi prilagode klimatskim ciljevima do 2050. godine, obezbeđujući sigurnost snabdevanja i dostupnost energije uz smanjenje uticaja na životnu sredinu”, rekla je Đedović Handanović.
Treća “Look up” konferencija okupiće stručnu i poslovnu javnost Srbije, kako bi se ukazalo na trendove, probleme i potencijalna rešenja u oblasti energetike i zaštite životne sredine.
“Ova konferencija je prilika da produbimo dijalog struke, da čujemo različita mišljenja, da se bolje informišemo o tome, sve je ovo cilj da dodjemo do održivih rešenja, što će dobro doneti našim gradjanima i našoj zemlji”, kazala je ministarka.
Komentari (0)