Drecun je za Radio-televiziju Srbije rekao da iako bi statut ZSO, koji će predložiti srpski upravljački tim 2. maja u Briselu tokom nastavka dijaloga sa Prištinom, bio usvojen, njega moraju da izglasaju novoizabrani albanski odbornici u Severnoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, u kojima Srbi čine većinsko stanovništvo.

“Čak i da prihvate sve to, kako praktično realizovati u situaciji kada nemate srpske odbornike i gradonačelnike? U ovoj varijanti, samo bi mogla da se formira zajednica koja bi bila delimična, nju bi moglo da čini šest opština južno od Ibra, ali bi ove četiri ispale iz priče o ZSO”, kazao je Drecun.

On je ocenio da je to sada “nepremostiva prepreka” koja bi možda mogla da se reši političkim dogovorom o odbacivanju rezultata izbora koji su održani u nedelju, da se povuku specijalne jedinice sa severa Kosova, počne formiranjem ZSO, čime bi se stvorili uslovi da se Srbi vrate u kosovske institucije.

U nedelju su u četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova održani lokalni izbori zbog povlačenja Srba iz kosovskih institucija krajem prošle godine, koje su srpski politički predstavnici bojkotovali.

Pozivu na izbore odazvalo se oko 3,5 odsto birača, glasalo je oko 1.500, a u sve četiri opštine pobedili su albanski kandidati, dva iz pokreta Samoopredeljenje Aljbina Kurtija i dva iz Demokratske partije Kosova Hašima Tačija.