Kako je naveo, akcija blokade suda i tužilaštva u Novom Sadu je zapravo pritisak zbog pravde, između ostalog zbog toga što je “pod očiglednim pritiskom” iz pritvora pušten bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, kao i zbog nasilja nad 74-godišnjim Ilijom Kostićem.
“Korupcija je u svim porama i mi moramo da nastavimo pritisak. Mi tražimo pravdu, da se krivci i svi oni koji su učestvovali u zločinu i u rekonstrukciji nadstrešnice procesuiraju, da se svi papiri objave”, istakao je Pogačar.
Pozvao je na odgovornost i pripadnike policije, navodeći da postoje osnovane sumnje da su u pitanju šef kriminalističke policije Slobodan Dramanac i načelnik policijske uprave Novi Sad Goran Radonjić, koji su pretukli Kostića u policijskoj stanici u tom gradu.
“Pozivamo da se odmah privedu oni koji su učestvovali u tome, oni koji su gledali to maltretiranje i zlostavljanje”, naveo je.
Ilija Kostić (74) iz Novog Sada, koji je uhapšen zbog napada biber-sprejom na policajca tokom protesta ispred tužilaštva u tom gradu, rekao je tužiocu da je pretučen u zgradi policije u Ulici Kraljevića Marka i da bi prepoznao napadače kada bi ih video, ali da nije siguran jesu li uopšte u pitanju policajci.
Nekoliko minuta nakon odlaska aktivista i prekida blokade, iz zgrade suda izašao je načelnik policije Goran Radonjić.
Pogačar je ponovio da će sutra širom Srbije biti organizovasne komemorativne akcije kojima će se pokazati solidarnost i želja da se ovaj zločin istera do kraja.
U pitanju je akcija koja se održava već dve nedelje, gde građani u 11.52 staju na 15 minuta na ulicama i saobraćajnicama i time se solidarišu sa žrtvama i odaju im počast.
Za razliku od prošle nedelje, ovoga puta opozicioni poslanici i odbornici nisu se sukobljavali sa policijom na stepenicama na ulazu u zgradu jer je još pre njihovog dolaska postavljena zaštitna ograda koja je onemogućavala prilaz.
Na tu ogradu u jednom momentu zalepljene su nalepnice sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića i porukom “Lažov”.
Ranije danas su pred zgradom suda i tužilaštva bili pripadnici žandarmerije, dok su pripadnici policijske brigade bili raspoređeni u dvorištu suda.
Opozicija je blokirala sve ulaaze u zgradu, a tokom prva dva sata blokade došlo je do nekoliko manjih incidenata.
Policija je u određenim vremenskim intervalima odgurivala aktiviste koji su blokirali ulaze, da bi uspostavili koridor kojim su zaposleni ulazili u zgradu suda, a zatim se situacija smirivala.
Opozicija je u nekoliko navrata vezivala ogradu na ulazu lancima za bicikl, kako bi sprečila zaoposlene da ulaze, ali su predstavnici sudske straže te lance presekli.
U nedelju 1. decembra će, povodom mesec dana od nesreće na Železničkoj stanici,u kojoj je tragično nastradalo 15 a teško povređeno dve osobe, biti organaizovano okupljanje ispred Železničke stanice.
Organizuju ga aktivističke grupe STAV (Studenti protiv autoritarne vlasti) i Sviće simbolično u 11:52, da bi nakon toga bila organozovana šetnja do Trga Slobode, gde je planirano bojenje trga u crveno.