Posle ceremonije uz veliku pompu u monumentalnoj Narodnoj palati, kod Trga Tjenanmen, Si je razgovarao sa Subiantom, javila je kineska zvanična novinska agencija Sinhua.
Zatim je potpisan niz dokumenata, uključujući nekoliko o saradnji na pomorskoj bezbednosti i o pomorskim resursima.
Trodnevna državna poseta Kini 73-godišnjeg bivšeg indonežanskog generala koji je na čelu četvrte najmnogoljudnije zemlje na svetu, njegovo je prvo putovanje u inostranstvo od oktobra, kada je preuzeo dužnost.
Kina želi da radi na “ispisivanju novog poglavlja zajedničke autonomije, solidarnosti i saradnje od obostrane koristi”, rekao je Si novinarima.
Peking i Džakarta su bliski ekonomski partneri koji održavaju dobre odnose, uprkos sukobima u Južnom kineskom moru i polaganja prava na teritorijalne vode.
Prabovo Subianto je pohvalio odnose koji “nastavljaju da jačaju”.
“Želeo bih da ponovim našu posvećenost zajedničkom radu na obostranu korist naša dva naroda i za prosperitet, mir i stabilnost cele Azije”, rekao je predsednik Indonezije.
Subianto položio je zakletvu 20. oktobra, obećavajući da će nastaviti tradicionalno nesvrstanu spoljnu politiku Džakarte. Takođe želi da svoju zemlju učini vidljivijom na međunarodnoj sceni.
Predsednik Indonezije će iz Kine otputovani na samit Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u Peruu, a odatle na samit G20 u Brazilu.
Planirane su i posete u SAD i Velikoj Britaniji.
Džakarta je dugo bila za neutralnu spoljnu politiku, odbijajući da zauzme stranu u ratu Rusije i Ukrajine ili da bira između Kine i SAD.
Novi predsednik Subianto je, međutim, pozvao na jače veze sa Moskvom uprkos pritisku Zapada. Njegova poseta Kini dolazi i pošto su njegova zemlja i Rusija u ponedeljak počele prve zajedničke pomorske vežbe.