Istraživanje je obuhvatilo tipične glečere, uključujući glečer Laohugou broj 12, glečer Ćiji i glečer broj 3 na reci Ningčan, u provinciji Gansu na severozapadu Kine. Ovo označava prvu primenu ove tehnologije u istraživanjima glečera u Kini, navodi se na zvaničnom sajtu CAS-a.
Očekuje se da će rezultati istraživanja pružiti ključnu podršku za upravljanje vodenim resursima u koridoru Hesi, koji se prostire na gotovo 1.000 kilometara u Gansuu, kao i za zaštitu ekološke sredine i održivi razvoj u planinama Ćilijan.
Vazdušni radar za led je sistem radara postavljen na letelicu, što omogućava prodorno posmatranje glečera. On emituje elektromagnetne talase niske frekvencije prema glečerima i prima rasute odjeke sa površine glečera i stene ispod njega. Obradom i analizom primljenih odjeka istraživači dobijaju podatke o debljini i zapremini glečera.
Ovaj radarski sistem je montiran na letelice, uključujući kineski samostalno razvijeni avion “Sindžou-60”, pružajući mogućnost daljinskog vazdušnog osmatranja.
“Za razliku od tradicionalnih tehnika koje uglavnom prikupljaju podatke sa površine glečera, vazdušni radar za led ima sposobnost da prodre kroz površinu glečera i dobije informacije o unutrašnjosti i osnovi glečera” rekao je Džu Đinbjao, zamenik direktora Centra za daljinsko svemirsko osmatranje u istraživačkom institutu.
Istraživanje je obuhvatilo ukupno 13 letova od septembra do novembra. Na osnovu prikupljenih podataka naučnici su kreirali digitalne modele elevacije površine i stene ispod glečera, profile glečera i trodimenzionalne prikaze glečera.