Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić je osenio da su za sve koji poseduju slobodan istraživački duh i žele da okušaju sreću, “obale zlatonosnog Peka pravo mest”.

“Ujedno, to je šansa da vratimo jedan od starih zanata, a oni koji od njega ne odustaju tvrde da dobar ispirač može da nađe i do gram zlata dnevno. Moramo im verovati na reč. Oni koji ne veruju neka dođu da provere”, poručio je Krkobabić.

{image2}

U saopštenju je navedeno da je promocija ispiranja zlata gotovo uvek i deo programa manifestacije u golubačkim selima.

Prema rečima ispirača Živorada Jakobovića, vekovima se iz taloga Peka posebnim metodama pronalazilo i ispiralo zlato.

{image3}

Kako tvrdi, na dnu ove pritoke Dunava i danas se krije dragoceni metal.

“Nekada je bilo uobičajeno da se kućni budžeti dopunjavaju pronađenim zlatom iz Peka. Priča se da je kraljevska porodica Karađorđević eksploatisala zlato iz ove reke sa četiri bagera i da je ukupno isprano više od sedam tona. Danas je to regulisano zakonom, a želeli bi smo da ispiranje zlata bude atraktivna turistička ponuda Kučeva, Majdanpeka, Golupca i Velikog Gradišta”, kazao je Jakobović.

On je naveo da su za ovaj posao, ako bi se radio na starinski način, potrebni drveni vlaški ispitak, vešeraj (korito sa prečagama), kao i kramp i lopata.

{image4}

Osim u Golupcu, Miholjski susreti su održani i u Bačkoj Palanci gde je izabrana najbolja krofna, Prijepolju gde su se pevale “izvike”, igrale sportske igre, volovi vukli balvane, a sve uz tradicionalnu gastronomsku ponudu.

Kako je navedeno, zabavno je bilo i u Aleksincu, Boljevcu, Bogatiću i Kraljevu.

{image5}

Miholjski susreti nastavljaju i narednog vikenda u opštinama Kanjiža, Veliko Gradište, Aleksinac, Aranđelovac, Beočin, Kosjerić, Prokuplje, Ruma, Sokobanja, Užice, Varvarin, Bor, Smederevo i Čačak.