“Ako se rakete dugog dometa iz Ukrajine ispaljuju ka ruskoj teritoriji, to znači da njima upravljaju američki vojni stručnjaci. Mi to smatramo novom fazom u zapadnom ratu protiv Rusije i reagovaćemo prikladno”, rekao je Sergej Lavrov novinarima u Rio de Žaneiru gde učestvuje na samitu G20.

Ministarstvo odbrane Rusije je danas objavilo da je Ukrajina noćas ispalila šest američkih balističkih raketa “ATAKAMS” na rusku oblast Brjansk, 400 kilometara južno od Moskve, kao i da je ruski raketni sistem oborio pet raketa i oštetio jednu.

To je izvedeno nekoliko dana pošto su SAD odobrile Ukrajini da gađa rusku teritoriju američkim raketama dugog dometa koje su joj dale.

Lavrov je rekao da Ukrajinci ne mogu da ispale rakete ATAKAMS “bez pomoći američkih stručnjaka i instruktora” koji, kako je rekao, daju “satelitske podatke, programiranje i ciljanje”.

Lavrov je ocenio da upotreba ovih raketa za napade na Rusiju “signal” da Ukrajina i Zapad “hoće eskalaciju”.

“Nemoguće je da se upotrebe ove tehnološki visoko razvijene rakete bez Amerikanaca”, ponovio je on.

Lavrov je takođe preporučio Zapadu da pročita “u celosti” novu rusku doktrinu kojom Rusija proširuje mogućnost upotrebe nuklearnog oružja.

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je danas izmenu nuklearne doktrine po kojoj će se veliki konvencionalni napad na Rusiju bilo koje zemlje koju podržava nuklearna sila, smatrati zajedničkim napadom te zemlje i te sile na njegovu zemlju.

“Među uslovima koji opravdavaju upotrebu nuklearnog oružja je i lansiranje balističkih raketa protiv Rusije”, piše u doktrini.

Drugi slučaj koji dozvoljava upotrebu nuklearnog oružja je “stavljanje na raspolaganje teritorije i resursa za agresiju protiv Rusije”, piše u tekstu koji je potpisao Putin.

Ruski predsednik je to najavio krajem septembra i upozorio da bi njegova zemlja mogla da upotrebi nuklearno oružje u slučaju masovnog napada iz vazduha na Rusiju i da bi svaki napad koji izvodi neka zemlja koja nema nuklearno naoružanje, kao što je Ukrajina, ali koju podržava sila sa atomskim oružjem, kao što su SAD, mogao da se smatra kao “zajednički napad” što bi potencijalno zahtevalo pribegavanje nuklearnom oružju, podseća agencija Frans pres na taj tada objavljen, a danas potpisan dokument.