“Mi ćemo i dalje pomagati evroatlantske težnje zainteresovanih zemalja Zapadnog Balkana i područja Crnog mora”, podvukili su u ovom dokumentu šefovi država ili vlada NATO dodajući da će “ojačati napore da pospeše njihove sposobnosti da se uhvate u koštac s različitim opasnostima s kojima se sučeljavaju i da osnaže njihovu otpornost da se odupru zloćudnim uplitanjima i nametanjima trećih strana”.

U viziji delovanja NATO u idućih deset godina se podvlači da je “snažna i nezavisna Ukrajina od životne važnosti za evro-atlantsko područje ” i kaže da je ” ponašanje Moskve odraz ruskih agresivnih akcija protiv suseda i šire zajednice s obe strane Atlantskog okeana”.

Takodje se podvlači da “NATO ne želi sukob i ne predstavlja opasnost za Rusku Federaciju”, uz napomenu da ” ćemo odgovoriti na ruske pretnje i neprijateljske poteze”.

Lideri Atlantskog saveza stavljaju do znanja da se “produbljivanje strategijskog partnerstva izmedju Kine i Rusije i njihovi obostrani napori da se podrije medjunarodni poredak uspostavljen na pravilima, direktno suprotstavlja” njihovim “vrednostima i interesima”.

Lideri NATO navode da će, saglasno novom Strategijskom konceptu, ” delovati zajedno s partnerima kako bi se rešavale zajedničke bezbednosne opasnosti i izazovi u oblastima od strategijskog interesa za Savez, uključujući Srednji istok, Sever Afrike i područja Sahela”.

“Indo-pacifički region je važan za NATO, imajući u vidu da razvoj u tom regionu može neposredno ugroziti evro-atlantsku bezbednost…mi ćemo ojačati dijalog i saradnju s novim i postojećim partnerima na indo-pacifičkom području s ciljem da se uhvati u koštac s izazovima širom te oblasti i uzme u ruke pitanja zajedničkih bezbednosnih interesa”, navodi se.

Vodji EU u dokumentu objašnjavaju da je “sad presudan čas za bezbednost i medjunarodni mir i stabilnost ” i navode da su “opasnosti s kojima su sučeljeni globalne i povezane” i da autoritarni činioci postavljaju izazove za njihove “interese, vrednosti i demokratski način života”.