Oni su, kao poslednji primer, “sistemskog urušavanja akademskih standarda, profesionalne etike i stručnog integriteta na ovoj ustanovi” naveli situaciju u kojoj je docentkinji doktoru Nadiji Rebronja odbijen izbor u zvanje vanrednog profesora “uprkos tome što je Komisija za izbor ocenila da daleko premašuje zadate kriterijume”.

“Međutim, na Nastavno-naučnom veću i Senatu univerziteta doneta je odluka da se, na osnovu problematičnih primedbi o kvalitativnim pokazateljima njenog rada, ne samo odbije njen izbor u zvanje vanrednog profesora već i uskrati reizbor u zvanje docenta. Ovakva odluka znači da će docentkinja Rebronja u narednoj godini izgubiti radno mesto, i to samo zato što je, na osnovu svojih rezultata, težila napredovanju”, navodi se u saopštenju.

Iz te organizacije dodaju da to nije izolovan slučaj, te da na Državnom univerzitetu već duže vreme postoji praksa suzbijanja zasluženog napredovanja.

“Posebno zabrinjava činjenica da univerzitet masovno zapošljava starije redovne profesore sa drugih univerziteta, često neposredno pred odlazak u penziju. Tim profesorima se produžava angažman do 68 ili čak 70 godina, čime se efektivno blokira napredovanje mlađih kadrova koji su svoju karijeru započeli na DUNP-u. Ovakva praksa urušava meritokratiju i demotiviše mlade naučnike, koji bi trebalo da budu okosnica budućnosti visokoškolskog obrazovanja”, dodaju iz te mreže.

MASA je apelovala na sve relevantne institucije i stručnu javnost da hitno reaguju na nepravilnosti i obezbede zaštitu akademskih prava i normi na Državnom univerzitetu.

Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) je nestranačka, strukovna organizacija akademskih radnika i radnica Srbije koja ima za cilj unapređenje javnih politika, s fokusom na naučne i obrazovne oblasti i polja, te očuvanje i jačanje čitave akademske zajednice.