“U ovom trenutku je ilegalni prelazak granice između Srbije i Mađarske nula, a 70 odsto je smanjen na svim drugim granicama. Evropa jako ceni i našu borbu protiv grupa koje se bave trafikingom”, rekla je Miščević u intervjuu za nedeljnik NIN.

Prema njenim rečima, Srbija je u tome odigrala “ključnu ulogu”, odnosno granična policija Ministarstva unutrašnjih poslova i svi drugi koji se bave problemom migracija.

Upitana o projektu Jadar i strateškim partnerstvom Srbije sa EU o održivim sirovinama, ministarka je navela da su EU potrebni kritični minerali i da su dali mogućnost Srbiji.

“Neće Unija čekati dugo, ona se mora snaći i potražiće druge opcije… Mi smo, kroz memorandum o saradnji, pokazali da smo u oblasti lanca proizvodnje električnih automobila verovatno jedina država u čitavoj Evropi koja može da ima čitav lanac proizvodnje, od iskopavanja, preko proizvodnje baterija, katoda, anoda, do reciklaže baterija i proizvodnje električnih automobila. To je potencijal, a na nama je da li ćemo ga iskoristiti”, ocenila je ona.

Na pitanje šta će biti ako Srbija kaže da ne želi da rudari litijum, Miščević je navela da to nije uslov za Srbiju.

“Oni kažu vaše je da se dogovorite unutar države da li ćete da iskoristite čitav potencijal. Ali, kako se meni čini, ima još dovoljno prostora da se o tome razgovara. Mi možemo dobiti i ekspertizu i stručnu pomoć iz inostranstva, i država članica i nečlanica EU”, kazala je ona.

Dodala je da mnoge članice i nečlanice EU nude pomoć – Švedska za učenje o zelenom rudarednju, Japan o svojim iskustvima o proizvodnji baterija, Norveška…

“Ključna stvar je u našem dobrom razumevanju, svakoga od nas, građana ove države, šta sve ova mogućnost može da donese, kako štitimo i životnu sredinu i svakog od nas pojedinačno, ali i kakve garancije moramo obezbediti da bismo se svi osećali zaštićeno.