U autorskom tekstu za Kinesku medijsku grupu (CMG), Mrkić je podsetio da je APEC oformljen pšre više od tri decenije, a prvi samit održan 1989. godine u Australiji.

Mrkić koji je i član Nacionalnog saveta za saradnju sa Rusijom i Kinom, ukazao je da je predsednik Kine, Si Đinping u Peru otputovao ne samo na samit APEC, već i u državnu posetu, što “svedoči o tome da je Kina danas veoma potentna u svakom smislu i da je vrlo dobro da to shvata i Pacifički region i to posle predsedničkih i drugih izbora u SAD”.

Tome svakako doprinosi i kineski uspeh u stvaranju novih tehnologija u brojnim pravcima, što je sve češći slučaj, ali i racionalno procenjivanje koje se ogleda i u odnosu Kine prema Ruskoj Federaciji, svim zemljama takozvanog “Globalnog Juga”, ali i sveta u celini, dodao je autor.

Mrkić navodi da je “Kina danas motor svetske privrede sa velikim rastom, čega postaju svesni svi, pa i zemlje Azije i Pacifika”. Pored svega toga, latinoameričke zemlje, koje su u mnogo čemu sa karakeristikama područja u razvoju, sarađuju sve tesnije sa Kinom, dodaje se u tekstu.

Navodeći da današnji APEC čine zemlje koje su vodeće u svetskoj privredi i trgovini Mrkić ocenjuje da je APEC sve važniji u globalnim odnosima. 

Autor podseća i na posetu Si Đinpinga Brazilu, posle Perua, i dodaje da se to događa u vreme obeležavanja desete godišnjice predloga kineskog predsednika o stvaranju zajednice sa podeljenom budućnošću između Kine i Latinske Amerike.

Činjenica da kineski predsednik i generalni sekretar KP Kine već šesti put otkako je otpočeo svoj predsednički mandat 2013.godine, posećuje latinoamerički kontinent govori u prilog tome da je Kina posvećena zemljama “Globalnog Juga”, zaključio je Mrkić u autorskom tekstu za CMG.