Iz te organizacije su pozvali pravosudne i policijske organe Srbije da hitno prestanu sa represivnim aktivnostima prema građanima, aktivistima i narodnim poslanicima i odbornicima, koji već duže od dve sedmice zahtevaju odgovornost za pad nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici, kada je poginulo 15 ljudi.

“Neophodno je i da, u najkraćem roku, počnu da preduzimaju aktivnosti kojima će vratiti poverenje u sopstveni integritet, samostalnost i nezavisnost i počnu da obaveštavaju javnost, javnim istupanjima nadležnih, kako bi sprečili dalje neprimerene uticaje na tok istrage o toj nesreći”, piše u saopštenju.

Ukazali su da organi krivičnog gonjenja gotovo tri sedmice svoje resurse koriste za procesuiranje građana, dok uznemirena javnost i dalje ostaje uskraćena za informacije o istrazi povodom nesreće u kojoj je poginulo 15, a teško ranjeno dvoje ljudi.

Posebno su istakli status uhapšenih nakon protesta u Novom Sadu koji se i dalje nalaze u pritvoru protivno zakonu.

Podsetili su da su pravo na slobodu i bezbednost osnovna ljudska prava garantovana Ustavom i da se ona mogu ograničiti samo iz razloga koji su predviđeni zakonom, u zakonom predviđenom postupku, što je u slučaju pritvorenika u Novom Sadu izostalo.

Pozvali su i nosioce najviših državnih funkcija da se u izjavama i komentarima uzdrže od daljeg produbljivanja podela u društvu i uticaja na pravosudne organe, što je, kako su ukazali, stvorilo atmosferu u kojoj građani veruju da svoja Ustavom i zakonima garantovana prava, mogu zaštititi samo na vaninstitucionalne načine.