Državna sekretarka Ministarstva finansija Nemačke Franciska Brantner koja je s kancelarom Olafom Šolcom 19. jula bila u zvaničnoj poseti Beogradu, u intervjuu za Danas je rekla da bi projekat “Jadar” mogao da bude razvojna šansa za Srbiju.

Ona je kao pogrešno tumačenje ocenila “trgovinu litijum za demokratiju” što je “ne postoji, nema popusta na litijum za vladavinu prava. Litijumski projekat nema uticaja na pregovore o pristupanju EU, pitanje Kosova ili diskusiju između Kosova i Srbije ili izazove u BiH. Nema apsolutno nikakve veze s njima” rekla je Branter.

Ona je izjavila da bi projekat “Jadar” mogao da bude prilika da Srbija iskoristi svoj potencijal za građenje svojih novih industrija, ali da će Srbija na kraju sama odlučiti da li će i s kim sprovesti taj projekat.

Branter je odbacila optužbe nekih nemačkih i srpskih medija da ovim sporazumom Nemačka podržava autokratiju u Srbiji.

“Nema tog nemačkog memoranduma sa Srbijom. Srbija i EU su potpisale sporazum o kritičnim sirovinama i lancima snabdevanja. Da se razumemo: reč je o sporazumu Srbije i EU. Cilj ovog sporazuma nije samo rudarstvo ili vađenje litijuma po visokim evropskim ekološkim standardima, već i izgradnja lokalnog lanca vrednosti sa visokokvalitetnim poslovima u Srbiji za proizvodnju električnih vozila” navela je Branter.

Upitana o objavljivanju nekoliko naučnih studija u časopisu “Sajentifik riport” (Scientific Report) u kojima se tvrdi da će eksploatacija litijuma u Srbiji uništiti životnu sredinu i negativno uticati na zdravlje ljudi, Branter je rekla da je svesna kritika, ali da se one odnose na stare planove koji su izmenjeni.

“Veoma sam svesna kritika i zabrinutosti, lokalno stanovništvo i civilno društvo su razumljivo zabrinuti, ali mnogo toga se odnosi na stare planove Rio Tinta, koji su od tada znatno izmenjeni. Takođe, neke brojke iz projekta su iskrivljene i netačno predstavljene javnosti” rekla je ona za Danas.

“Prvobitni predlozi iz Rio Tinta nisu bili u skladu sa ovim standardima. Zato je bilo ispravno protestovati zbog toga i ispravno je što je vlast to (projekat bila) zaustavila. Zahvaljujući protestima i pritiscima EU, projekat je unapređen u skladu sa evropskim ekološkim standardima” dodala je Branter.

Na pitanje da li se ovim memorandumom Srbija obavezala da otvori neke nemačke fabrike, Branter je ponovila da je memorandum potpisan između Srbije i EU, a da su ugovori koji su sklopljeni, komercijalni, između srpskih kompanija i firmi Mercedes, Stelantis i Rio Tinto.