Arheološka istraživanja, kako je navedeno u dokumentaciji, je bilo neophodno izvršiti kako bi se utvrdilo stanje objekta i svih faza njegove izgradnje u cilju prikupljanja relevantnih podataka o njegovom izvornom izgledu, a za potrebe izrade konzervatorsko-restauratorskog projekta obnove.

Istraživanja je bilo neophodno vršiti, kako u unutrašnjosti, tako i na spoljnim površinama na kojima postoje originalni slojevi, koji nisu narušeni modernim intervencijama.

Bilo je planirano da se iskopavanja rade ručno, sitnim i krupnim alatom, u skladu sa metodologijom arheoloških istraživanja i uz instrukcije stručnjaka.

Planom javnih nabavki, za taj posao je bilo predviđeno oko dva miliona dinara.

Podsećamo da je restauracija Isa-begovog hamama jedan od projekata dogovorenih tokom posete predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana Novom Pazaru u oktobru 2017. godine.

Pet meseci kasnije gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac i predstavnik Vakufske direkcije Turske Suat Faruk Giraj potpisali su ugovor o izradi projektno tehničke dokumentacije za restauraciju hamama, a tom prilikom najavljeno je da će sanacija tog spomenika kulture početi 2019. godine.

Hamam u Novom Pazaru sagradio je tokom XV veka Isa-beg Ishaković, a ovaj objekat je, iako je pod zaštitom države, godinama unazad propadao u korovu i smeću.