Ukazao je i da je došlo i do promene sudske prakse, pa su novinari i mediji osuđivani češće nego ranije, čak i za ono što nisu napisali i objavili.

Matić je za portal Insajder ocenio da je to “opasna tendencija koja ima za cilj ukidanje istraživačkog novinarstva i kritičkog mišljenja i svođenje novinarstva na prenošenje izjava političara”.

“Nedostatak adekvatnog rada Regulatornog tela za elektronske medije, otvorilo je prostor za brojna kršenja zakona, naročito od strane televizija sa nacionalnom frekvencijom, ali i brojnih drugih kanala”, naveo je Matić.

Po njegovim rečima, novinarke su ranije ređe prijavljivale pretnje i nasilje nad njima, ali u 2024. godini ti slučajevi čine 57 odsto ukupnog broja napada koje registruje Vrhovno javno tužilaštvo, a i 70 odsto pretnji onlajn.

“Po pravilu, pretnje novinarkama su mnogo brutalnije, stvaraju mnogo veće uznemirenje i u velikom broju dolaze od istih osoba. Novinarke su izloženije zbog svog pola i često pokazuju veći stepen hrabrosti, a najveći broj pretnji obiluje seksualnim patologijama. Deluje kao da su manje zaštićene. I u ovim slučajevima, nekažnjivost samo podstiče nasilnike”, upozorio je Matić.

Komentari (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *