Rok za prijavu je 7. novembar, a cilj programa je unapređenje zapošljivosti i kreiranje novih prilika za profesionalno usavršavanje mladih sa invaliditetom, navedeno je u saopštenju.
Do sada je realizovano šest ciklusa programa radne prakse u koje je bilo uključeno 80 mladih sa invaliditetom i 50 poslodavaca.
Najznačajnija prednost za poslodavce jeste da će imati jasno definisan model prakse za mlade sa invaliditetom, uz primenu inkluzivnih procedura, a bez opterećenja za budžet.
“Ovo je lepa prilika da poslodavci unaprede svoje modele različitosti i inkluzije. Mladi sa invaliditetom bi kroz praksu, prvi put, dobili priliku da upoznaju rad u kompaniji, a firme bi unapredile svoje strategije i izveštaje o društveno odgovornom i održivom poslovanju. Realizacija prakse ne uključuje bilo kakve troškove za kompanije”, izjavila je viša savetnica za društveno odgovorno poslovanje u PKS Sanja Bunić.
Ona je navela da program uključuje trening za poslodavce koji počinje 14. novembra i definisanje pozicija za realizaciju prakse u kompanijama do 28. novembra.
Selekcija praktikanata predviđena je tokom januara 2025. godine, a realizacija dvomesečne prakse u februaru i martu.
Prilikom prijave poslodavci preliminarno navode jednu ili više praktikantskih pozicija, dok će konačan izbor pozicije biti nakon realizacije treninga.
Projektni tim će, nakon definisanja i izbora pozicija, objaviti konkurs za praktikante i pružiti podršku poslodavcima u procesu odabira kandidata.
Objašnjeno je da je realizacija prakse bez obaveznih finansijskih troškova po poslodavce, dok bi Forum mladih sa invaliditetom pokrio troškove prevoza i toplog obroka za praktikante, a pružio bi i stručnu podršku poslodavcima tokom čitavog trajanja programa.
PKS, kako je navedeno, od početka podržava i promoviše aktivnosti projekta “Posao po meri – Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom”, koji sprovodi Forum mladih sa invaliditetom, a na osnovu potpisanog memoranduma o saradnji.