Na konferenciji je potpisan Sporazum o osnaživanju žena u sektoru logistike, sa ciljem unapređenja njihove zastupljenosti na liderskim pozicijama u transportu i logistici, navedeno je u saopštenju.

Sporazum su potpisali predstavnici PKS, Konfindustrije Srbije, Slovenačkog poslovnog kluba, Predstavništva Hrvatske gospodarske komore u Srbiji i Grčkog privrednog udruženja u Srbiji.

Kako je ukazano, poslednji podaci pokazuju da učešće žena u logističkom sektoru u regionu varira između 15 i 33 odsto, u zavisnosti od države, a potpisani sporazum ima za cilj dodatnu afirmaciju žena na vodećim pozicijama u ovom sektoru.

Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović istakao je da se protok robe preko granice, u poslednje tri godine, uvećao za gotovo 50 odsto, a da je u prehodnih deset godina višestruko uvećan.

“Kvantitet i obim razmene dobavljača iz celokupnog regiona pokazuje koliko su transport i logistika u stvari ključni deo privrednih aktivnosti i koliko oni mogu da utiču na konkurentnost samih kompanija i njihovih proizvoda”, rekao je Vesović.

Dodao je da logistika predstavlja “ekonomski krvotok” bez kojeg privreda postaje nefunkcionalna, ali da je neophodna saradnja privatnog i javnog sektora.

“Nemoguće je da transport i logistika dobro funkcionišu, ako regionalno dobro ne funkcionišu. Pričamo o regionu Zapadnog Balkana, pričamo o najbližoj trasi proizvoda i robe ka Evropskoj uniji, koja je glavni kupac skoro 65 odsto robe koja se proizvede u ovom regionu”, naveo je Vesović i dodao da je bitno pitanje kadrova, ali i ekologije u ovom sektoru.

Član Upravnog odbora Konfindustrije Srbije Erik Košuta rekao je da je lanac snabdevanja bitan investitorima, a da se to najbolje vidi u uslovima globalnih kriza i izazova.

“Srbija svojom politikom privlači sve više investicija, investitori žele da budu blizu. Zbog toga je i EU i te kako prisutna kod nas”, kazao je Košuta.

Govoreći o sporazumu osnaživanja žena u logistici, Košuta je naveo da im sve više žena u kompanijama, a da će one tek doći do izražaja.

“U kompanijama moramo imati svest da žene treba da imaju vizibilnost, naročito na ključnim pozicijama”, kazao je on.

Naglasio je da je potrebno dati vizibilnost i čitavom lancu snabdevanja, tako da njegova digitalizacija ide zajedno sa razvojem infrastrukture.

Predsednica Slovenačkog poslovnog kluba Danijela Fišakov podsetila je da ovogodišnja konferencija nosi naziv “Moć zajedničkog planiranja za stabilnu privredu regiona” i u vezi sa time naglasila da je pravo zajedništvo pokazalo svoju moć već u pripremi ove konferencije.

Direktor predstavništva Hrvatske gospodarske komore u Srbiji Pero Mijakić istakao je značaj dobre regionalne saradnje za dobro funkcionisanje sektora i logistike, gde svaki poremećaj utiče na cenu proizvoda.

Predsednik Grčkog privrednog udruženja u Srbiji Nikolaos Sliousaregko poručio je da je tema transporta i logistike veoma važna za poslovanje kako grčkih tako i srpskih kompanija.

On je istakao da današnji skup potvrđuje spremnost institucija i predstavnika privrede da vode otvoren dijalog i da međusobno sarađuju u kreiranju još stabilnijeg poslovnog ambijenta u Srbiji.

“Srbija se nalazi na strateškoj raskrsnici. Sa svojom centralnom pozicijom na Zapadnom Balkanu i duž ključnih evropskih koridora, Srbija ima jedinstvenu priliku da se pozicionira kao logistički centar koji može podsticati rast kako na domaćem, tako i na regionalnom nivou. Međutim, za postizanje ovog cilja, potrebni su vizija, planiranje i partnerstva”, istakla je prvi sekretar Ambasade Italije u Srbiji Fabiana Urbani.

Prema njenim rečima, infrastrukturna ulaganja, regionalna saradnja i održive inovacije definisaće budućnost transporta i logistike u regionu.

Nastavkom usklađivanja sa evropskim standardima, Srbija i region mogu otključati nove mogućnosti za trgovinu, naročito sa EU, svojim prvim trgovinskim partnerom. U tome, Italija može biti pouzdan i strateški partner”, naglasila je Urbani.

U okviru konferencije održani su stručni paneli koji su okupili institucionalne predstavnike ali i vodeće stručnjake i lidere iz industrije transporta, logistike, lanaca snabdevanja, poput predstavnika EU Delegacije, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, Uprave luke Solun, Luke Split, Luke Kopar, kompanije MSC Global Shipping Company, DP World, Transfera, Dragon Maritime, Milšped Group, italijanske kompanije Alpe Adria, Intereuropa, WTO, CBS International.

Teme panela bile su infrastrukturni projekti, planiranje u uslovima nestabilnosti i održivost lanaca snabdevanja, jačanje konkurentosti i regionalne saradnje, kao i inovacije i intermodalni transport.

Konferenciju “Moć zajedničkog planiranja: Transport i logistika za stabilnu privredu regiona” u partnerstvu su organizovali Udruženje italijanskih industrijalaca Konfindustrija Srbije, PKS, Slovenački poslovni klub, Hrvatska gospodarska komora i Helensko privredno udruženje u Srbiji.

{Video1:}