Trgovačka grupa “Američki odbor za jaja” (American Egg Board), kaže da su nestašice jaja u pojedinim prodavnicama zasad izolovane i kratkotrajne.
“To se brzo popravlja, ponekad za samo jedan dan”, rekla je Emili Mec (Emily Metz), predsednica i glavna izvršna direktorka “Odbora za jaja”.
Ali cene, mada rastu, još su daleko od vrhunca pre skoro dve godine.
Prosečna cena za pakovanje s 12 jaja u američkim gradovima je u oktobru bila 3,37 dolara (376 dinara ili 3,20 evra), po Birou za statistiku. To je nešto manje nego u septembru, a znatno manje nego u januaru 2023. kada je prosečna cena porasla na 4,82 dolara (538 dinara ili 4,6 evra). A oktobra 2023. je 12 jaja koštalo u proseku 2,07 dolara (231 dinar ili 1,98 evra).
Ponekad su supermarketi krivi za skok cena, te je u jednom slučaju kojim se u avgustu bavila Federalna komisija za trgovinu direktor jedne firme priznao sa su namerno podignute cene mleka i jaja iznad nivoa inflacije.
Postoje i drugi faktori za povećanja cena, te je Mec, šefica “Odbora za jaja”, rekla da je glavno potražnja za jajima koja je najveća u novembru i decembru.
I ptičiji grip je još jedan veliki razlog za veće cene jaja. Epidemija te bolesti je počela u februaru 2022. i dovela do klanja više od 111 miliona uglavnom koka-nosilja.
Više od šest miliona pilića je zaklano samo ovog meseca zbog ptičijeg gripa. To je relativno mali deo ukupnog američkog jata od 377 miliona koka-nosilja. To jato je tako smanjeno za tri odsto u toku godine, što je izazvalo pad proizvodnje jaja od četiri procenta, po američkom ministarstvu poljoprivrede.
Najnoviji talas ptičjeg gripa smanjuje proizvodnju jaja naročito farmi s kokoškama koje se gaje izvan kaveza, posebno u državama Kalifornija, Nevada, Vašington i Oregon koje zahtevaju da u prodaji budu samo takva jaja. Takav zahtev uskoro stupa na snagu u još tri države SAD, a kasnije će i u drugim.
Komentari (0)