Ona je povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i početka kampanje “16 dana aktivizma bore protiv nasilja nad ženama” kazala i da svaka žena koja prijavi nasilje mora da zna da neće ostati sama, saopštio je kabinet Poverenice.
“Zato svi u sistemu zaštite i prevencije moraju razumeti poziciju žrtve i pokazati profesionalnu i ljudsku opredeljenost da pruže apsolutnu podršku i pomoć”, istakla je Janković.
Dodala je da “praksa pokazuje da se žene i dalje ne osećaju dovoljno sigurno da prijave nasilje”.
Rekla je da treba mnogo više raditi na uklanjanju vidljivih, ali i “nevidljivih prepreka koje ih sprečavaju u tome”.
“Istraživanje Poverenika pokazalo je da su strah od nasilnika, sramota zbog nasilja, strepnja od osude bliske okoline, nepovoljna ekonomska situacija i nepoverenje u institucije glavni razlozi zbog kojih žene ne prijavljuju nasilje u porodici”, dodala je Poverenica.
Prema njenim rečima, ono što bi ih ohrabrilo su podrška porodice i prijatelja, institucija, kao i finansijska pomoć, naročito nakon ključnog koraka – napuštanja nasilnog partnera.
Na skupu povodom desetogodišnjice primene Istanbulske konvencije u organizaciji Pravnog fakulteta u Beogradu, ona je podsetila da je Srbija među prvima ratifikovala ovu konvenciju.
Dodala je i da je Srbija jasno prepoznala problem nasilja nad ženama i definisala ga kao “najgrublje kršenje ljudskih prava i oblik diskriminacije”.
Komentari (0)