Kako prenosi Sinhua, atlas se zasniva na podacima koje je prikupio satelit SDGSAT-1, lansiran u svemir u novembru 2021. godine. Ovo je prvi svetski svemirski naučni satelit posvećen ciljevima Ujedinjenih nacija za održivi razvoj iz Agende 2030.

Atlas obuhvata 10 različitih tipova pejzaža u 118 različitih regiona širom sveta, prikazujući površinske karakteristike reka, jezera, mora, planina, brda i pustinja, kao i prizore ljudskih aktivnosti poput industrijskih emisija i urbanih promena iz termalno infracrvene perspektive, rekao je Guo Huadong, direktor CBAS-a, na ceremoniji otvaranja 4. Međunarodnog foruma o velikim podacima za ciljeve održivog razvoja u Pekingu.

“Distribucija i dinamičke promene temperature površine Zemlje usko su povezane sa ljudskim socioekonomskim aktivnostima, uslovima industrijske proizvodnje i geomorfološkim karakteristikama,” rekao je Guo, ističući da je atlas od velikog značaja za proučavanje energetske ravnoteže na površini, klimatskih promena, efekta urbanih toplotnih ostrva, kao i za praćenje poljoprivrede i procenu prirodnih katastrofa.

Guo je izrazio nadu da će ojačati saradnju sa većim brojem zemalja, agencija Ujedinjenih nacija i međunarodnih organizacija kako bi zajedno razvili i lansirali seriju satelita u budućnosti i formirali konstelaciju.

“Tako ćemo moći kontinuirano da prikupljamo dragocene podatke različitih vrsta sa različitih slojeva Zemlje u cilju održivog razvoja čovečanstva” rekao je Guo.