“Odredbe Zakona o policiji izričito predviđaju da su policijski službenici kad deluju bez uniformi dužni da se, pre početka primene svakog policijskog ovlašćenja, predstave pokazivanjem službene značke i službene legitimacije. Samo izuzetno, ako u konkretnom slučaju okolnosti ukazuju da bi to moglo ugroziti postizanje zakonitog cilja, neće se predstaviti na taj način već će na svoj status upozoriti rečju ‘Policija’, a po prestanku pomenutih okolnosti dužni su da se predstave značkom i legitimacijom”, naveo je Šabić u pisanoj izjavi.

Dodao je da drugačije postupanje policijskih službenih lica nije samo apstraktno kršenje zakona i disciplinski prekršaj, nego i realno vrlo opasna praksa čije moguće, čak verovatne posledice vlast neodgovorno potcenjuje.

“Mada je obezbeđivanje reda i mira na javnom mestu isključivo zadatak i posao nadležnih organa uprkos tome u akcije protiv protestnih okupljanja građana vlast je već nekoliko godina unazad uključivala privatne agencije za obezbeđenje čak i neke njihove najblaže rečeno vrlo problematične pripadnike”, kaže Šabić.

Dodao je da je još gore što su se, u više prilika građani suočavali sa tim da ih opskurni likovi u civilu, najčešće obučeni u crno, čak i maskirani, tvrdeći da su iz policije ili BIA, presreću, traže lične podatke, uzimaju mobilne telefone i kamere i brišu njihov sadržaj, ponižavaju ih, čak i tuku, a rukovodstvo MUP i BIA, osim ispraznom tvrdnjom da to nisu njihovi ljudi, nisu reagovali.

“U takvoj društvenoj atmosferi praksa da neuniformisani policajci, bez oznaka, ne predstavljajući se, hapse demonstrante i silom ih odvode iz mase okupljenih je ne samo nezakonita već i realno vrlo opasna. Budući da i inače ogorčeni građani okupljeni u protestu ne znaju ko su ta lica, logično je i verovatno da neki od njih na to reaguju kao na maltretman i ugrožavanje bezbednosti i pruže snažan otpor što može dovesti i do ozbiljnih sukoba sa teškim, čak i tragičnim posledicama”, napisao je Šabić.