Kako se navodi u obrazloženju OCD koje čine Kuću ljudskih prava, Kačarova je kroz rad u Odboru i građanski aktivizam postala simbol zastupanja ljudskih prava u Sandžaku.

Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda osnovan je početkom 90-tih godina prošlog veka, a Semiha Kačar je tokom prethodnih skoro dve decenije vodila organizaciju koja je validno dokumentovala stanje ljudskih prava u tom delu Srbije.

Pre nego što je nedavno iz zdravstvenih razloga podnela ostavku na funkciju predsednice Odbora, Kačarova je stvorila uslove da se njihova obimna dokumentacija digitalizuje i postane dostupna najširoj javnosti za dalja istraživanja.

Kuća ljudskih prava Beograd okuplja Građanske inicijative (GI), Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM), Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji i Centar za praktičnu politiku.