On je u saopštenju naveo da umesto empatije i odgovornosti, sve češće mogu da se čuju izjave da su opasni uslovi rada očekivani.

Prema rečima Veselinovića, takve izjave ne samo da povređuju ljudsko dostojanstvo, već dodatno izazivaju nespokojstvo i strah kod radnika i javnosti.

Dodao je da je bezbednost radnika u Srbiji odavno ozbiljan problem, kao i da česti incidenti, pogibije radnika, požari, stradanja rudara i građevinskih radnika jasno pokazuju da postoje ozbiljni propusti u zaštiti na radu.

Veselinović je upitao kako se može govoriti “o ispoštovanim procedurama bezbednosti kada su incidenti u ovim industrijama učestali”.

Upitao je i koliko se zaista primenjuje u praksi novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, koji je usklađen sa evropskim standardima, i da li zaista pomaže radnicima ili ostaje sklon tumačenjima, što, kako je naveo, dodatno komplikuje situaciju.

“Ko je odgovarao za dugogodišnje tragedije poput one u Lučanima ili tragedije u rudniku ‘Soko’ kod Sokobanje, kada je 2022. godine poginulo osam rudara, a 18 povređeno”, upitao je Veselinović.

Naveo je da je neophodno preduzeti konkretne mere, uključujući strožu kontrolu primene zakona, redovne obuke radnika o sigurnosti i češće inspekcije.

“Jedino tako možemo osigurati da radnici u namenskoj industriji, građevini, a posebno u rudarstvu rade u sigurnim uslovima, dok njihove porodice mogu biti sigurne da će im se voljeni nakon teškog rada vratiti kući. Jednostavno, prevršilo je svaku meru”, ocenio je Veselinović.