Kazna za svaku od njih je izračunata na osnovu “nezakonitog profita” koji je svaka aviokompanija ubirala od takve prakse.
Kazne su izrečene zato što je utvrđeno da su kompanije pružale obmanjujuće informacije i nisu bile transparentne sa cenama, “što ometa sposobnost potrošača da poredi ponude, i donosi informisane odluke,” saopštilo je Ministarstvo za prava potrošača.
To je najveća kazna koju je izreklo Ministarstvo, a usledila je posle istrage poslovanja niskobudžetnih aviokompanija i odbacivanja njihovih žalbi na kazne najavljene u maju.
Ministarstvo je saopštilo da namerava da zabrani dodatno naplaćivanje za ručni prtljag i rezervaciju sedišta za decu.
Najveću kaznu dobila je kompanija Rajaner, 108 miliona evra, a sledi Izi Džet sa 29 miliona evra, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Vueling, niskobudžetski ogranak Britiš Ervejsa IAG-a, kažnjen je sa 39 miliona evra, a Norvidžan i Volotea 1,6 miliona evra, odnosno 1,2 miliona evra.
Rajaner je kažnjen zbog kršenja niza prava potrošača, uključujući naplaćivanje za veći ručni prtljag, izbor sedišta, i traženja “nesrazmernog iznosa” za štampanje “bording” propusnice.
Direktor Rajanera Majkl O’Liri rekao je da su kazne “nelegalne” i “neosnovane” i da će se žalit i sudovima EU.
“Rajaner već godinama koristi cene za prtljag i troškove čekiranja na aerodromu da promeni ponašanje putnika i te uštede se prebacuju u formi nižih cena karata za potrošače”, rekao je on.
Izidžet i Norvidžan su takođe rekli da će se žaliti.
I organizacija za nadzor španske vazduhoplovne industrije ALA planira da se žali i odluku Ministarstva je nazvala “budalaštinom” i navela da se kaznama krše pravila slobodnog tržišta EU.