“Ukoliko ovakva odluka (p)ostane važeća, ona istovremeno predstavlja i ozbiljan presedan kada je u pitanju zaštita kulturnih dobara u Srbiji. Danas je to zgrada Generalštaba, a sutra može biti i bilo koji drugi spomenik kulture. Ovakva praksa, pokazuje da se donosioci odluka vode isključivo beskompromisnim interesima investitora, bez poštovanja regulative i nadležnosti strukovnih institucija koje u skladu sa tim zakonima rade”, naveli su u saopštenju nastavnici i saradnici Filozofskog i Arhitektonskog fakulteta.
Dodali su da su sa druge strane zaposleni u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture izloženi neprijatnostima i pritiscima zato što svoj posao obavljaju u skladu sa zakonima ove zemlje i najvišim standardima struke.
“Zbog toga smo i kao predstavnici struke, ali i kao građani, ozbiljno uznemireni i zabrinuti”, istakli su u saopštenju nastavnici i saradnici dva fakulteta.
Naglasili su da pozivaju Vladu Srbije da povuče nezakonitu odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradi Generalštaba, kao i da se zaustave neprimereni i zlonamerni pritisci na službe zaštite.
“Izražavamo snažnu podršku i solidarnost sa koleginicama i kolegama iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i podržavamo i sve ostale koji su izloženi sličnim pritiscima u zavodima za zaštitu spomenika kulture i muzejima širom Srbije”, zaključili su u saopštenju sa Filozofskog i Arhitektonskog fakulteta.
Komentari (0)