Pismom, u koje je agencija Beta imala uvid, Vasiljević je reagovala na jučerašnji tekst Politika “Nemački kancelar (Olaf) Šolc ide na redak susret sa izolovanim predsednikom Srbije Vučićem radi finalizacije sporazuma o litijumu”, navodeći da joj je “zaista prilično teško da pobroji svu zlobu” u tom članku.
Vasiljević je pismo započela citatom proslavljenog Voltera Kronkajta da je novinar koji izveštava o političkim temama dužan da ne pokazuje stav koji ima prema akterima, i dodala da su to jednostavno “osnovni principi novinarstva”.
U pismu, koje je Politiku prosledila ambasada Srbije u Berlinu, Vasiljević je navela da je prvobitno “bila toliko zbunjena da je poverovala da je loše napisan i prilično zlobno sročen tekst zapravo objavljen u lošem izdanju jeftinog tabloida i da je delo neukih početnika”.
“Međutim, pokazalo se da je ovaj zlonamerni pamflet (nekako) dospeo na sajt renomiranog medija kao što je Politiko, od kojeg nismo očekivali ovoliki stepen nekompetentnosti i nesposobnosti. Istinski poznavaoci regionalne, evropske i međunarodne politike odavno znaju da predsednik Vučić održava redovne i intenzivne kontakte sa ogromnim brojem najviše zauzetih i (pro)aktivnih predsednika država”, dodala je Vasiljević.
Ukazala je da je tekst čitala u Londonu, gde će, kako je navela, “izolovani Vučić” sutra učestvovati na samitu Evropske političke zajednice, sa Šolcom, predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i još 45 lidera.
“Vučić je veoma cenjen zbog sposobnosti da uspostavlja veze, partnerstva i saveze i da odlazi u formalne, neformalne i državne posete evropskim političarima, bez obzira na njihovu partiju, zemlju porekla ili političku pripadnost”, navela je.
Dodala je da je “čitav tekst obojen prezrivim i otrovnim tonom, koji je sam sebi cilj”.
“Tu spadaju proizvoljne tvrdnje o ‘izolaciji’ predsednika Srbije, potpuno neistinite tvrdnje o njegovim aktivnostima (koje se lako mogu proveriti i preko njegovog Instagram naloga) i očigledne zle namere (‘Posle godina provedenih u diplomatskoj nemilosti’)”, napisala je Vasiljević.
Uz pismo, Vasiljević je Politiku poslala i spisak svih evropskih lidera sa kojima se Vučić sastao ili razgovarao telefonom od juna 2023. do danas. U pismu je navela da to čini “jer je evidentno da nedostaje znanja, dobre volje i motivacije da se proveri sa kim se sve susreo”.
U mejlu poslatom Politiku, kojim je prosledio pismo Suzane Vasiljević i spisak svih kontakata Vučića u poslednjih godinu dana, treći sekretar ambasade Srbije u Berlinu Nikola Veselinović naveo je da su tvrdnje o izolaciji Srbije i njenog predsednika “lažne i obmanjujuće”.
U tekstu Politika se između ostalog navodi da se Vučić, “posle godina provedenih u diplomatskoj nemilosti, sada ponovo katapultirao pod političke reflektore zahvaljujući nezajažljivom apetitu Evropske unije, a naročito Nemačke, za sirovinama potrebnim za proizvodnju električnih automobila”.
Briselski portal je naveo i da je Vučić “u poslednje vreme bio u velikoj meri izolovan među evropskim liderima zbog kontroverznog flertovanja sa Rusijom i Kinom, tenzija sa Kosovom i optužbi za izbornu prevaru”.