“Razmišljamo o produbljivanju našeg ekonomskog partnerstva sa Tajvanom, uključujući i sferu visoke tehnologije i snabdevanje poluprovodnicima. Ali na prvom mestu o tome razmišljamo na bilateralnoj osnovi”, rekao je Salivan.

Salivan je naveo da bi uključivanje Tajvana u sporazum izazvalo negativnu reakciju Kine, koja je već negodovala zbog sporazuma. “Nadamo se da ćemo napraviti otvoren i inkluzivni krug prijatelja u Azijsko-pacifičkoj regiji, umesto ekskluzivnih klika, i tako više doprineti miru i stabilnosti, bez stvaranja pometnje i haosa u regiji”, izjavio je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Veng Venbin.

Indo-pacifički ekonomski okvir osmišljen je za uspostavljanje ekonomske strategije predsednika SAD Džozefa Bajdena u regiji. Taj trgovinski sporazum bi trebalo da omogući SAD da bliže sarađuju sa ekonomski ključnim državama Azije. Saradnja uključuje lance snabdevanja, digitalnu trgovinu, čistu energiju i borbu protiv korupcije. Očekuje se da će Bajden sutra objaviti spisak zemalja koje će potpisati sporazum.

Bivši direktor za međunarodnu ekonomiju Veća za nacionalnu bezbednost SAD Metju Gudman ocenio je da bi neke od pacifičkih zemalja potpisnica mogle biti razočarane samim sporazumom, jer se ne očekuje da će on omogućiti veći pristup američkom tržištu.

“Mislim da će mnogo naših partnera pogledati spisak tema i reći: ‘Ovo je dobar spisak. Drago nam je što učestvujemo. Ali, da li ćemo dobiti neke opipljive benefite od učešća u ovome'”, rekao je Gudman.