“Suočeni smo sa populacijom pasa lutalica koje nema ni u jednoj drugoj civilizovanoj zemlji i ta populacija raste”, rekao je nedavno turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i dodao da “(turska) nacija želi rešavanje tog problema”.
U centru rasprave koja će trajati nekoliko dana, nalazi se odredba koja predviđa eutanaziju bolesnih pasa ili onih sa “lošim ponašanjem”, što osuđuju aktivisti za prava životinja koji se zalažu za njihovu masovnu sterilizaciju.
Vlada, zabrinuta zbog porasta napada i slučajeva besnila zbog četiri miliona zvanično registrovanih pasa lutalica, odbija pripremnu kampanju eutanazije, tvrdeći da želi da pse okupi u skloništima i podstakne njihovo usvajanje.
“Naš narod želi sigurne ulice”, rekao je Erdogan, čija Partija pravde i razvoja (AKP) i njeni saveznici imaju apsolutnu većinu u parlamentu.
Opozicija obećava da će blokirati tekst, čak i ako bude usvojen.
Opoziciona Republikanska narodna partija, druga snaga u parlamentu, koja kontroliše najveće gradove u zemlji, uključujući Istanbul i glavni grad Ankaru, saopštila je da njeni gradonačelnici neće sprovoditi zakon, ako bude usvojen.
Demonstracije protiv teksta održane su poslednjih nedelja, čak i u okviru zdanja parlamenta u Ankari.
Kao odgovor, vlada preti neposlušnim gradonačelnicima zatvorom, a posetiocima je zabranjen pristup parlamentu ove nedelje kako bi se sprečili incidenti.
Za razliku od mnogih zemalja, psi i mačke lutalice sastavni su deo svakodnevnog života miliona Turaka, koji nude hranu i ljubav tim životinjama.
Čak je nedavno reagovala i slavna Brižit Bardo (Brigitte Bardot), čija je fondacija posvećena borbi za zaštitu životinja.
“Turska je do sada bila primer saosećanja za mačke i pse lutalice koji mogu da žive u harmoniji sa stanovništvom. Ne dozvolite da Turska postane zemlja koju ne vole i koju kritikuju zbog ravnodušnosti i okrutnosti prema živim bićima koja su naši najverniji saputnici”, navodi se u pismu bivše francuske glumice upućenom Erdoganu.