Ako organizaciji to ne uspe, moraće da plaća kaznu od po 50.000 evra svakog dana dok se broj smeštenih ne smanji, a maksimalno će platiti pet miliona evra.

Taj prenaseljeni centar je postao simbol blokade sistema azila.

Opština u kojoj je centar Ter Apel pokrenula je hitan postupak protiv organizacije COA u pokušaju da je natera da preseli migrante i time poštuje sporazuma iz 2010. koji je kao maksimalni kapacitet centra odredio 2.000 ljudi.

U Holandiji se vodi burna debata o migracijama i merama holandske vlade kojom dominiraju ekstremni desničari nameravajući da ukinu zakon koji primorava opštine da same smeštaju tražioce azila.

Ter Apel je najistaknutiji primer holandskog sistema azila koji je preopterećen dugim pravnim bitkama migranata koji žele da ostanu i sve većim protivljenjem za otvaranje centara za njihov smeštaj.

Stanje u pretrpanom centru Ter Apel je loše, a holandske humanitarne agencije se trude da pruže medicinsku i drugu pomoć od 2022. kada su stotine migranata bile prisiljene da spavaju napolju u blizini tog centra.

Isti sud je u januaru doneo sličan nalog, ali je izrekao kaznu od 15.000 evra dnevno do maksimalno 1,5 miliona evra.

Pre nekoliko dana je vladajuća koalicija najavila mere bez presedana za obuzdavanje migracija, uključujući ponovno uvođenje graničnih provera, čime je Holandija postala najnovija u EU koja je zauzela čvrst stav protiv migracija, jer je stav protiv stranaca sve oštriji širom većeg dela kontinenta.

Lideri Evropske unije su pre nedelju dana razmotrili načine da se bolje bave migracijama i, kako kažu kritičari, pretvore 27 zemalja EU u “Evropsku tvrđavu” posle godina tokom kojih su imali prijatniji ton prema doseljenicima. Nemačka, sused Holandije, takođe je nedavno ponovo uvela neke granične provere, a nova vlada Francuske je obećala stroži pristup migracijama.