“Bosna i Hercegovina je dala dobar primer u regiji dekriminalizujući klevetu pre dvadeset godina, što se može i treba rešavati samo putem građanskog prava. Rekriminalizacija klevete je veliki korak unazad za uživanje prava na slobodu izražavanja, ne samo u entitetu Republika Srpska, već u celoj zemlji”, navodi se u saopštenju, koje je potpisalo troje specijalnih izvestilaca UN-a sa slobodu mišljenja i izražavanja, za slobodu mirnog okupljanja i udruživanja i odbranu ljudskih prava.

Upozorili su da kriminalizacija klevete negativno utiče na stanje ljudskih prava, posebno na slobodu medija i pravo na traženje, primanje i davanje informacija.

“Usvajanje amandmana u suprotnosti je s globalnim trendom dekriminalizacije klevete, uključujući i Evropu, gde je nekoliko država članica Evropske unije i kandidata za članstvo ukinulo krivičnu klevetu ili preduzelo korake prema njenom napuštanju”, naveli su u saopštenju, koje su danas preneli bh. mediji.

U saopštenju su naglasili da je Narodna skupština RS usvojila zakon o kriminalizaciji klevete uprkos jasnim pozivima “protiv ovog retrogradnog poteza”, uključujući novinare, aktere civilnog društva i međunarodne organizacije.

Stručnjaci su pozvali vlasti Republike Srpske da ukinu doneti zakon i obezbede poštovanje prava na slobodu izražavanja.