“Sud planira da u primerenom roku održi i pripremnu sednicu svih sudija na kojoj će biti razmatrana određena ustavnopravna pitanja u ovom predmetu, jer je reč o temi od šireg društvenog značaja”, rekli su iz Ustavnog suda za današnje izdanje lista Večernje novosti.

Traženje izjašnjenja Skupštine, kako su dodali, deo je uobičajene procedure, a srpski parlament dužan je da dostavi osporene zakone i potrebnu dokumentaciju u roku od 30 dana od dana prijema dopisa suda.

Kako pišu Novosti, mišljenje ne daje plenum Skupštine Srbije, već skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

Ustavnom sudu su stigla dva zahteva za ocenu ustavnosti “Mrdićevih zakona”, jedan je podneo deo opozicionih poslaničkih grupa u Skupštini, a drugi Javno tužilaštvo za organizovani kriminal.

Svoje mišljenje o tim zakonima trebalo bi da donese i Venecijanska komisija, savetodavno telo Saveta Evrope, a ono bi trebalo da bude usvojeno za zasedanju tog tela u junu.

Komentari (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *