Predviđeno je da se najviše novca u gradsku kasu slije od naplate poreza na zarade (1,27 milijardi dinara), potom doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta (700 miliona), dok se iz republičkog budžeta očekuje 650 miliona, a naplate poreza na imovinu blizu 570 miliona dinara.

Najviše novca iz budžeta biće utrošeno za zarade i naknade za zaposlene (preko 1,4 milijarde dinara), potom za predškolsko obrazovanje (PU Mladost) 621,8 miliona, a onda za komunalne delatnosti 537,5 miliona, kulturne ustanove i informisanje 403 miliona, a sport i omladinu 396 miliona dinara.

Predstavnici Stranke pravde i pomirenja istakli su da se budžetom Novog Pazara ne stvara investicioni i preduzetnički ambijent, te da se najviše novca izdvaja za zarade zaposlenih, a premalo za infrastrukturu.

“Uporedimo budžete Novog Pazara i susednog Kraljeva i videćemo da Novi Pazar za lokalni ekonomski razvoj izdvaja pet miliona, a Kraljevo 82 miliona dinara. Novi Pazar za poljoprivredu izdvaja šest, a Kraljevo 170 miliona dinara, za zaštitu životne sredine 29,7 miliona dinara, a Kraljevo 215 miliona dinara. Na nešto i Novi Pazar izdvaja više novca, na kamate, tri puta više nego Kraljevo”, rekao je šef odborničke grupe te partije Edin Numanović.

Predsednik Građanskog pokreta Sandžaka Edin Zećirović rekao je da su budžeti svih gradova slične veličine kao Novi Pazar znatno veći.

“Grad koji raspolaže sa ovolikom mladošću i preduzetničkim duhom trebalo bi da ima budžet od najmanje 100 miliona evra. Međutim, mi nemamo sposobnu i odgovornu vlast, već vlast koja troši 275.000 evra na kamate, a 25.000 evra za ulaganje u poljoprivredu”, dodao je Zećirović.

Odbornici SDA Sandžaka ocenili su da je budžet uvećan, ali samo zbog većih transfera sa republičkog nivoa i prodaje imovine, te zapitali šta će se desiti kada više neće imati šta da se proda i kada Vlada Srbije ne bude imala “interes da spašava budžet Novog Pazara”.

Dodali su i da bi trebalo opredeliti sredstva za skrining raka pluća, veća izdvajanja za stipendije učenika i studenata, a manje za medije.

Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac poručio je da je budžet od 2016. godine uvećan sa 2,3 na 4,8 milijardi dinara, ali da su i dalje potrebe veće od mogućnosti.

“Uzeli ste Kraljevo za primer, a oni imaju duplo više zaposlenih i to sa znatno većim primanjima. Njihovi prihodi od poreza na zarade su 3,5 milijarde, a naši 1,5 milijardi dinara. Transferi sa republičkog nivoa su niski i nepravedni, pa se nadamo da će se to uskoro promeniti”, rekao je Biševac.

Dodao je da je svestan da “novca nema dovoljno za sve”, ali da se finansiraju prioriteti, te da su izdvajanja za obrazovanje i socijalu sada četiri puta veća nego 2016. godine.

Lokalni parlament usvojio je i drugi rebalans budžeta za ovu godinu kojim su planirani prihodi od 4,9 milijardi dinara, za oko 400 miliona dinara više nego što je bilo predviđeno prvom izmenom.

To uvećanje poklapa se sa iznosom koji je prošle nedelje Vlada Srbije opredelila Novom Pazaru iz budžetske rezerve.