Huan Karlos Delpino, jedan od pet članova Nacionalnog izbornog veća (CNE), objavio je danas na društvenim mrežama pismo u kojem navodi nekoliko nepravilnosti pre i na dan izbora 28. jula.
On je rekao da birački centri sporo prijavljuju rezultate s automatizovanih glasačkih mašina i da su oterani neki od opozicionih volontera koji su nadgledali prebrojavanje glasova, čime je prekršeno pravilo o transparentnosti tog postupka i o izveštavanju CNE o rezultatu.
Delpino je rekao da je obavešten da je kašnjenje od više sati uzrokovano navodnim hakovanjem CNE platforme i da je prikupljeno samo 58 odsto rezultata.
On je rekao da je u znak protesta odlučio da u izbornoj komisiji ne ulestvuje u praćenju prebrojavanja glasova iz centra podataka CNE i da ne prisustvuje ponoćnoj konferenciji za novinare kada je predsednik CNE Elvis Amoroso, lojalista vladajuće stranke, proglasio Madura za zvaničnog pobednika.
“Duboko žalim što rezultati ne služe narodu Venecuele, što ne pomažu u rešavanju naših razlika ili promovišu nacionalno jedinstvo, već podstiču sumnje kod većine Venecuelanaca i međunarodne zajednice”, napisao je Delpino.
U intervjuu za Njujork tajms objavljenom danas je rekao da se krije od vlasti.
Maduro i dalje tvrdi da je reizabran za predsednika i to sa više od milion glasova prednosti. Njegova vlada je prkosila pozivima SAD, Evropske unije, pa čak i levičarskih saveznika iz Brazila, Kolumbije i Meksika da objavi zapise o glasanju koji bi podržali tu njegovu tvrdnju.
Opozicija je na internetu objavila, kako tvrdi, rezultate sa 80 odsto biračkih mašina koji pokazuju da je njen kandidat Edmundo Gonzalez pobedio s duplo više glasova nego što je dobio Maduro.
Prošle nedelje je Vrhovni sud Venecuele potvrdio rezultat glasanja i rekao da su glasovi koje je opozicija objavila na internetu falsifikovani. Vlasti su pozvale opozicionara Gonzalesa da svedoči u krivičnoj istrazi o navodnim pokušajima širenja panike osporavanjem rezultata.
Bivši diplomata Gonzales i njegov glavni pobornik, liderka opozicije Marija Korina Mačado, kriju se od izbora kada je uhapšeno više od 2.000 ljudi i širom zemlje su razbiijene demonstracije protiv izbornog rezultata.