Otvaranje rudnika će obezbediti Srbiji drugo mesto u proizvodnji bakra u Evropi, odmah iza Poljske, sa 18 odsto ukupno proizvedenog bakra, a sada je taj udeo pet odsto, dok će i po proizvodnji zlata Srbija biti druga u Evropi, iza Finske.

Zidjin je od kraja 2018. godine većinski vlasnik nekadašnjeg Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bora, gde će biti preradjivana ruda iz novog rudnika u koji je uloženo 474 miliona evra.

Planirana proizvodnja rude bakra i zlata u gornjoj zoni rudnika je 3,3 miliona tona godišnje, odnosno 10.000 tona preradjenog koncentrata dnevno. Očekuje se da će u rudniku biti zaposleno više od 1.200 radnika.

Novi rudnik bakra i zlata biće prvi “zeleni rudnik” u Srbiji, što podrazumeva korišćenje moderne tehnologije prilikom iskopavanja ruda i najviše standarde u oblasti zaštite životne sredine.

„Potpuno je uradjen nov rudnik, na drugu stranu Bora, na najmoderniji način čuva životnu sredinu, ima sve neophodne prečistače otpadnih voda da bi se zaštiltila životna sredina, da bi bio i bolji vazduh i da bi ljudi mogli sa sigurnošću da kažu da njihova deca ovde imaju stvarnu i pravu budućnost“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Govoreći o značaju dolaska Zidjina u Srbiju Vučić je rekao da su danas dva od tri najveća izvoznika iz Srbije, koji najviše doprinose bruto domaćem proizvodu, kompanije koje dolaze iz Kine.

„2018. godine je prosečna plata u RTB bila 68.000 dinara a danas je 98.200 i imamo obećanje Zidjina da će ići preko 100.000 dinara u naredih nekoliko meseci. Samo pogledajte tu razliku. Kvadrat stambenog prostora u Boru je bio 300 evra a danas je prosečno 480 evra. Zaposlili su do sada, uz ljude koje su zadržali, dodatnih 1.780 radnika, finansijski nam rešili probleme i odgroman novac dali, toliko porodica je dobilo hleb. Za rudnu rentu smo uzeli tri puta više novca ove godne nego pre tri godine, što je o poredjenju tri i devet miliona evra“, naglasio je.

Direktor za poslovanje u inostranstvu Zidjin Chiju Guodžu je na otvaranju rudnika rekao da se Srbija u centralnoj i istočnoj Evropi pozicionirala kao važna destinacija za kineske investicije, čemu doprinose povoljni uslovi za investiranje, ali i čelično prijateljstvo između Srbije i Kine.

Prilog Kineske medijske grupe (CMG)

//