On je u emisiji Zeleni minuti rekao da je radna verzija ovog strateškog dokumenta pre dva dana objavljena na zvaničnom sajtu Grada, te da će javnost u narednih mesec dana imati uvid u sadržinu, ali i mogućnost da svojim predlozima utiče na konačnu verziju plana.
„Taj rok biće verovatno i duži jer želimo da se celokupna javnost uključi i daje svoje predloge, i sugestije jer se ovaj dokument tiče svih građana Novog Pazara. Nakon toga biće održana javna rasprava, a za konačno usvajanje Plana potrebna je saglasnost Ministarstva zaštite životne sredine“. rekao je Milanović.
Govoreći o merama koje sadži Plan kvaliteta vazduha, Milanović je rekao da su one „kompleksne, obimne, sistemske i jako skupe“ , te da je većina njih dugoročna.
„Potrudili smo se da uradimo plan koji će sadržati sveobuhvatnu analizu činilaca koji dovode do zagađenja i analizu mera koje su sprovodljive i koje mogu da dovedu do poboljšanja kvaliteta vazduha u gradu“, naveo je Milanović.
Neke od mera koje sadrži Plan kvaliteta vazduha su povezivanje što većeg broja kotlarnica i individualnih ložišta na daljinski sistem grejanja, subvencije za gasifikaciju, unapređenje energetske efikasnosti javnih i privatnih objekata, optimizacija protočnosti saobraćaja, izgradnja severozapadne obilaznice, kao i održavanje i unapređenje javnih zelenih površina i uvođenje još najmanje jedne merne stanice u gradu.
Milanović je dodao da je ukupan iznos sredstava za realizaciju mera u desetogodišnjem periodu oko dve milijarde dinara te da „taj iznos može varirati jer je u pitanju dug vremenski period za sprovođenje svih mera“.
Izrada Plana kvaliteta vazduha za grad Novi Pazara počela je krajem januara ove godine, a bila je poverena kompaniji „Dvoper“ koja je radila i planove kvaliteta vazduha za Kraljevo, Beograd, Kragujevac, Novi Sad i Pančevo.
Komentari (1)
Comments are closed.
Dve milijarde dinara za 10 godina. Znaci oko 17 miliona eura desetogodisnji projekat. Ako se to diskontuje to je znacajno manja danasnja vrednost. Mere stednje na izdvajanjima iz budzeta za fudbal i RTV Rasima Ljajica , optimizacija broja zaposlenih i manji izdaci za plate, i mozda stigne neka investicija za verno robovanje Rasima Ljajica svakoj vlasti , i time se budzet malo priblizi budzetima drugih gradova, i eto resenja.