Ubedljivo najviše novca, blizu 229,5 miliona dinara, odnosno, 85 odsto ukupno dodeljenih sredstava, iz gradske kase izdvojeno je za finansiranje rada organizacija koje pružaju socijalne i humanitarne usluge, a među kojima su i one koje su, pre uvođenje projektnog finansiranja, bile direktni korisnici budžeta.
Od tih 229,5 miliona dinara, nešto više od 101 milion dinara odobreno je projektima Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenih osoba “Tahir Taša Delić”, dok je na drugom mestu Crveni krst sa oko 65 miliona dinara.
Projekti Udruženja psihologa “Novi Pazar” podržani su sa 31,7 miliona dinara, a potom slede udruženja koja okupljaju i brinu se o osobama sa posebnim potrebama – Udruženje gluvih i nagluvih (18,5 miliona dinara), Savez slepih i slabovidih (16,5), Društvo za cerebralnu paralizu (14,9) i Udruženje paraplegičara (13,7 miliona dinara), te Međuopštinska organizacija civilnih invalida rata (7 miliona dinara).
Izveštaji tih organizacija pokazuju da je novac najviše trošen na zarade zaposlenih osoba, te da je taj iznos kod većine tih udruženja oko 90 odsto, dok je manji deo sredstava bio namenjen režijskim i ostalim troškovima.
Izuzetak je Crveni krst koji je novac dobijen iz gradskog budžeta najviše trošio za nabavku namirnica za Narodnu kuhinju.
Na konkursima lokalne samouprave za sufinansiranje projekata socio-humanitarnih organizacija dodeljivana su sredstva i udruženjima građana koja se, prevashodno, bave humanitarnim radom.
Najviše novca, među tim organizacijama, dodeljeno je “Putu sredine” (3,2 miliona dinara), a potom slede udruženja “Otvorena ruka” (2,9), “Sevap” (1,8), “Hasene” (1,7), “Svetionik” (1,6), te “Emanet” (1,2 miliona dinara). Ostale humanitarne organizacije dobile su za poslednjih pet godina manje od milion dinara.
Zakonski zastupnik “Puta sredine” je Elvir Turković, “Otvorene ruke” Edin Kolašinac, “Sevapa” Gordana Petrović, “Hasene” Edin Salković, “Svetionika” Mirza Aličković, a “Emaneta” Sead Halitović.
Iz izveštaja tih organizacija, koji su nam dostavljeni iz lokalne samouprave, vidi se da je novac uglavnom trošen na nabavku humanitarnih, prehrambenih, paketa, kupovinu lekova, ogreva, odeće i obuće, ali i isplatu stipendija socijalno ugroženoj deci.
U pojedinim izveštajima socio-humanitarnih organizacija navedeno je samo na šta je novac utrošen, ali bez predočavanja bilo kakvih dokaza da je to zaista tako.
Grad je prethodnih godina, izuzev 2020. godine, kada nije bilo konkursa zbog pandemije korona virusa, dodeljivao novac i organizacijama koje se bave “dobrovoljnim omladinskim radom” na koji se, po pravilu, javljalo i dobijalo novac samo udruženje “ORA Ribariće”.
To udruženje, na čijem čelu je Kasim Zoranić, je za sprovođenje omladinskih radnih akcija u Novom Pazaru dobilo devet miliona dinara.
Iz izveštaja ove organizacije vidi se da je novac trošen za kupovinu odeće (majica, dukserica, pantalona) za učesnike radnih akcija, njihovu ishranu, kao i nabavku alata i dušeka za spavanje.
Međutim, vidi se da je ova organizacija isplaćivala i honorare osobama koje su zaposlene u Gradskoj upravi Novog Pazara, ali i kupovinu automobilskih guma, amortizera, brisača i filtera kabine.
Na konkursima za sufinansiranje projekata iz oblasti kulture dodeljeno je nešto više od 11,3 miliona dinara, a najviše novca dobijala su kulturno-umetnička društva.
Na prvom mestu po iznosu odobrenih sredstava je KUD “Mladih” sa milion dinara, dok su “Ras”, “Golija” i “Isa beg”, kao i “Mass entertainment group” dobili po 850.000 dinara.
Više od pola miliona dinara dobili su i “Europerspektiva” (780.000 dinara) i KUD “Stambol” (530.000 dinara).
Sva kulturno-umetnička društva sredstva dobila su još oko dodatnih pola miliona dinara i na drugim konkursima lokalne samouprave Novog Pazara.
Iz izveštaja ovih organizacija vidi se da je većina novca utrošena za nabavku narodne nošnje ili delova nošnje, za plaćanje odlazaka na festivale, osmišljavanje koreografija ili plaćanje autorskih prava.
Na konkursima za sufinansiranje projekata nevladinih organizacija, nevezanih za konkretnu oblast, Novi Pazar je od 2019. godine dodelio 14,6 miliona dinara, a sredstva je dobilo 51 udruženje. Nijedno više od milion dinara.
Najbliži tom iznosu je “Forum 10” sa 980.000 dinara, potom sledi Odred izviđača “Sandžak” sa 840.000 dinara, Fond “Hadži Nadžija Karabegović Agušević” sa 750.000, “Građanski forum” sa 700.000 i Udruženje dobrovoljnih davalaca krvi sa 650.000 dinara.
Ko stoji iza tih organizacija i kako su potrošile dodeljeni novac, analiziraćemo u posebnom tekstu.
Grad Novi Pazar je od prošle godine uveo praksu sufinansiranja projekata udruženja građana namenjenih zaštiti životne sredine i prevenciji zloupotrebe droga i zavisnosti od kocke, a na tim konkursima je dodeljeno nešto više od 4,8 miliona dinara.
Najviše novca dobilo je udruženje “Reakt” (550.000 dinara), “Svetioniku” je opredeljeno 450.000 dinara, a po 400.000 “Putu sredine” i Organizaciji sportskih ribolovaca.
Komentari (1)
Comments are closed.
Kasimu Zoranicu 9 miliona dinara a Medjedovici mu prave uniforme …ima li tuzioca da pokrenu istragu protiv tog njega?