Ostavka Slatine, sa liste Sandžačke demokratske partije, deo je ranije postignutog dogovora o dvogodišnjem, rotirajućem modelu, rukovođenja Vijećem. On je nastavio dvogodišnji mandat koji je započela prethodna predsednica Misala Pramenković, kadar Stranke pravde i pomirenja.
“Ovakva odluka deo je zajedničkog nastojanja da se osigura ravnomerna participacija svih predstavnika i partnera u rukovođenju Vijećem. Rotacija na funkciji predsednika omogućit će ravnomerniju raspodelu odgovornosti i dodatno doprineti efikasnosti rada ovog najvišeg političkog i predstavničkog tela Bošnjaka”, naveo je Slatina u ostavci.
Baćićanin je doktor filoloških nauka, a do sada je bio na čelu Izvršnog odbora Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Kao kadar SDA Sandžaka, ranije je bio i predsednik Skupštine Novog Pazara i direktor Muzeja “Ras”.
Nakon izbora, on je poručio da mu je “poveren najvredniji amanet koji Bošnjak može imati u ovoj zemlji”.
“Pozivam vas da svi radimo zajedno u korist Bošnjaka, građana Sandžaka i Srbije, da zajedno nastavimo, čuvajući kontinuitet rada BNV, da delujemo u skladu sa Ustavom i zakonima. Nadam se da će sve manje biti onih, pogotovo među Bošnjacima, koji rade na razjedinjavanju, samo zajedno možemo koračati napred i ostvariti sigurnu i stabilnu budućnost”, kazao je Baćićanin.
On je podsetio da se BNV, od svog osnivanja 1991. godine, borilo za rešavanje nacionalnih i identitetskih pitanja Bošnjaka, navodeći diskriminaciju u sudstvu, policiji, obrazovnim i svim javnim ustanovama kao jedan od najvećih problema Bošnjaka u ovom trenutku.
Većnici sa liste Stranke pravde i pomirenja su kritikovali izbor Baćićanina, navodeći da je prekršen zakon time što on nije ranije podneo ostavku na mesto predsednika Izvršnog odbora Vijeća, te da im nije jasno da li će se predsednici rotirati na dve godine ili na četiri ili pet meseci.
Saziv Bošnjačkog nacionalnog vijeća čine po 12 većnika Sandžačke demokratske partije i Stranke pravde i pomirenja, 10 SDA Sandžaka, kao i jedan član liste “Savez za Sandžak i dobre Bošnjane”.
Nakon izbora, održanih u novembru 2022. godine, koalicioni sporazum potpisale su SDA Sandžaka i Stranka pravde pomirenja kojim je predviđeno da prve dve godine, do novembra 2024. godine, predsednica bude Misala Pramenković, a da u naredne dve tim nacionalnim savetom rukovodi kadar SDA Sandžaka.
Međutim, početkom avgusta ove godine, glasovima SDA Sandžaka i do tada opozicione Sandžačke demokratske partije smenjena je Pramenković, a na njeno mesto izabran Slatina.
Komentari (1)
Comments are closed.
On je podsetio da se BNV, od svog osnivanja 1991. godine, borilo za rešavanje nacionalnih i identitetskih pitanja Bošnjaka, navodeći diskriminaciju u sudstvu, policiji, obrazovnim i svim javnim ustanovama kao jedan od najvećih problema Bošnjaka u ovom trenutku.
Pa jel resilo nacionalna pitanja? Koji je sastav u institucijama? Nikad gore. U EPS-u koji je sastav. Vidi zadnja zaposljavanja u EPSu i koliko si primio u BNV-u zadnjih 10 godina.