Ona je u emisiji Zeleni minuti rekla da korićenje reka nije ekološki dobra solucija, ali da za „grad koji ima stambene objekte blizu rečnih vodotokova ne postoji bolje rešenje“.
„Trenutno nemamo izbora i ovde je poenta da se smanje poplave u gradu jer znamo kakva je situacija po tom pitanju. Za ljude je ovo dobro, ali korićenjem se menja stanište i narušava biodiverzitet, i gubimo priobalne delove koje naseljavaju mnogi mikro i makroorganizmi, čime se remeti lanac ishrane i kompletna bioprodukcija u vodenom toku“, pojašnjava Dudić.
Dodaje da se korićenjem povećava protok vode čime zagađivači lakše dospevaju u donje tokove reka, te da bi postavljanje brane na izlazu iz Novog Pazara bilo dobro rešenje.
Radovi na regulaciji rečnih tokova u Novom Pazaru počeli su krajem februara uređenjem reke Jošanice, nastavljeni su korićenjem Trnavice, a od pre mesec dana započeti su i radovi na koritu reke Raške.
Koordinator na projektu regulacije rečnih tokova u Novom Pazaru Hanefija Brničanin rekao je da je prevashodni cilj ovog projekta zaštita stanovništva i imovine od poplava i neželjenih efekata velikih padavina.
Dodao je da se radovi trenutno odvijaju planiranom dinamikom te da će biti uređeno ukupno 7,2 kilometra rečnih korita koja će biti „očišćena, produbljena i proširena.
Rok za završetak korićenja je 20 meseci, a investicija vredna 25 miliona evra finansira se iz kredita Svetske banke.
Komentari (1)
Comments are closed.
Stotine visegodisnjih stabala su posecene uzvodno od Poilskog mosta. Ako je to moralo hoce li se posaditi novaNije 5 ili 10. Stotine sa obe strane.